Zaskočení muži

28. srpna 2007 v 14:18
Soudě podle afér našich politiků, opouštějí muži kolem padesátky houfně své stárnoucí ženy, které se tím cítí silně zaskočeny. Skutečnost ale není tak výlučná. Poměrně často potkávám i zaskočené muže. S jedním jsem se nedávno setkala. Na otázku jak se má, odpověděl sklíčeně, že nic moc, protože se s ním rozvádí žena. Pětapadesátiletá. "Doplatíme na to oba i finančně, ale nemůžu nic dělat," říkal a vysvětlil bezvýchodnost své situace: "Když se s tebou někdo chce rozvést proto, že piješ, můžeš s alkoholem přestat. Když se chce rozvést kvůli tvýmu zahejbání, můžeš skončit s vedlovkama, ale co máš dělat, když ti řekne, že tě má až po krk?
Bylo zjevné, že s takovým důvodem si vůbec neví rady, zvlášť, když není pochyb, že jeho žena nemá žádného jiného.
Rozejít se s někým není vůbec jednoduché. Nejen po letech, ale třeba i po několika měsících. Uvědomila jsem si to nad štůčkem dopisů z mládí, které jsem v těchto dnech vytáhla z šuplíku v naději, že půjde o příjemné prázdninové čtení.
Měla jsem pocit, že si schovávám milostné dopisy. Ve skutečnosti byla ale většina z nich vyčítavých. Pisatelé mne žádali, abych nějak ospravedlnila své podivné, nestandardní, ba trapné (rozuměj ne dost láskyplné) chování. Chtěli ode mne argumenty proč se jim vyhýbám a z kontextu se zdá, že já se ve své mladistvé naivitě skutečně nesmyslně snažila je formulovat. Musela jsem přitom vypadat jako blbka, protože mi všechny hravě vyvrátili.
Napadlo mě, proč jsem si ty dopisy vůbec schovávala? A proč si podobné dopisy schovávala, jak jsem před časem zjistila, i moje maminka? Nejspíš pro případ, že bychom nakonec zůstaly na ocet. Abychom měly v ruce důkaz, že o nás byl přecejenom zájem. Nebo abychom mohly jednou říkat - že já jsem si nevzala Pištu Hufnágla!
Přitom ti, které jsme oddaně milovaly, kupodivu moc nepsali. Asi nebylo, nač by si stěžovali. Nebo jsme jejich dopisy pálily, když opouštěli pro změnu oni nás?
Možná bych měla spálit i ty vyčítavé. Ačkoliv - třeba by mohly sloužit jako varování. Pro koho? Pro každého, kdo by chtěl někdy vymáhat odpověď na otázky typu: proč už mě nemáš rád(a), když jsem nic špatného neudělal a ani jsem se nezměnil? A taky pro každého, kdo by to chtěl skutečně vysvětlovat.
Jediná skutečně poctivá odpověď totiž zní: protože už tě mám dost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama