Tak si to tolik neberte

28. srpna 2007 v 14:09
Volá Olda, jestli si může půjčit tvoje pneumatiky. Jede na technickou - tlumočila hostitelka svému muži telefonát, který přerušil naše letní sezení na jejich zahradě. "A taky lékárničku a oranžovou vestu..."
Připomnělo mi to sousedku, která si ke mně přišla půjčit vajíčka. "A hrášek bys neměla?" Vyzvídala. Měla jsem:"Co vaříš?" "Vaječnou omeletu s hráškem."
Na mysli mi vytanuly taky staré kabriolety, které vozí teď v létě turisty po Malé Straně. Jak je můžou pustit do města bez katalyzátoru, ptáme se my, zbylí obyvatelé historického centra, přiotrávení výfukovými plyny. Vždyť veteráni, co jenom popojíždějí, místo aby projeli, a každou chvíli stojí se zapnutým motorem, zamořují vzduch daleko víc než kdokoliv jiný.
Před časem jsme si kvůli tomu pozvali do komunitního centra představitele městské policie. Moc jsme se těšili, jak jim to vytmavíme, omezencům.
Byli jsme ale zklamaní. Přišlli dva nesporně inteligentní, komunikativní a příjemní gentlemani, kteří s námi navíc ve všem souhlasili. Ani oni nechápou, jak můžou ty staré šunky projít technickou kontrolou. Jenže ji fakt mají.
S něčím podobným jsem se nesetkala zdaleka poprvé. Svého času jsem navštívila ředitele katastrálního úřadu, abych se ho zeptala, jak je možné, že slušným lidem zapíší převod majetku až za půl roku a spekulantům s nemovitostmi za tři dny. Očekávala jsem, že bude chtít vědět jméno svého podřízeného, jenž se zapsání v podezřele zkrácené lhůtě dopustil. Počítala jsem i s eventualitou, že se ohradí a rozčílí na mne. Nabídl mi však židli, povzdychl a pravil důverně: "Řeknu vám, to jsem tedy dostal trafiku!" A začal se mi svěřovat, jaké to má těžké, korupci tuší, ale ne a ne ji dokázat, asi se na to co nejdřív vykašle a půjde do penze. Nakonec jsem se přistihla, že ho utěšuju, aby si to tolik nebral.
Podobně jsme dopadli s těmi pracovníky městské policie. Představte si, že jim každý den alespoň čtvrtina strážníků chybí. Jsou na neschopence, na dovolené, na pravidelných střelbách nebo povinných školeních.
Napadlo nás pozvat taky někoho, kdo je přímo přes ty technické kontroly, Ale nikdo se k tomu nehlásí. Naštěstí. Aspoň nemusím utěšovat nikoho dalšího.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama