Konec evakuace

28. srpna 2007 v 14:16


Lidi si o prázdninách většinou libují. Pro mne mají trochu přídech evakuace. Možná to souvisí s velkou vodou a s cizími vojsky. Obojí přišlo o prázdninách. Zatímco před potopou jsem utíkala s igelitkou, do emigrace před okupanty jsem v horkých letních dnech 1968 táhla nejen kufr, ale přes ruku taky zimník. Obojí mne dost svazovalo, když jsem stála v noci na jedné mnichovské křižovatce a tiše záviděla všem, kteří věděli, kam jedou nebo jdou.
Já si původně taky myslela, že vím, kam mířím. Na adrese, z níž mi ještě nedávno psal kamarád, jsem ale našla jen jeho souseda. "He moved..." informoval mě anglicky, neboť jsme se nacházeli na chodbě domu, v němž žili skoro samí Američané. Kam se odstěhoval, nevěděl, ale na moje české zakletí reagoval kupodivu slovensky. Ukázalo se, že žije v Německu od osmačtyřicátého, a jak říkal, po těžkých začátcích se vypracoval: ze slovenského právníka až na skladníka v americké vojenské nemocnici.
Obýval suterénní pokojík bez koupelny, do něhož mě pozval, abych si tam mohla odložit kufry a poslechnout historii jeho života, který, jak tvrdil, poznamenali "ti, co si hráli na partyzány".
Posléze mi nabídl dokonce nocleh. Podivila jsem se, kdeže bych měla spát, když má jen jednu úzkou postel u zdi. Ukázal k té zdi: "Vy tady, já na kraji." To se mi nezdálo a začala jsem sbírat svoje saky paky. "Tak, dobře," ustoupil, "já budu u zdi." Zvedla jsem se a za měsíc jsem přijela s tím zimníkem zase domů. Zjistila jsem totiž, že z výjezdů mám nejradši návraty.
To platí pořád. Proto se, na rozdíl od mnohých jiných, tajně těším, až skončí prázdniny a s nimi každoroční všeobecná evakuace vyhlašovaná vždycky začátkem července. Už totiž můžu domů, aniž by se všichni divili, proč nejsem venku.
Nevím, jestli to tak mají i jinde, ale asi podobně. Nedávno jsem totiž slyšela, jak jedna Japonka žádala pracovnici Pražské informační služby na Staroměstské radnici, aby jí řekla, kde se vlastně nachází. Dívka vzala mapu a ukazovala na střed Prahy. To té ženě ale nestačilo. "Já myslím, jestli byste mi mohla říct, ve kterém jsem městě," pravila. Zřejmě taky jedna evakuovaná...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama