Když do země, tak ode mě

28. srpna 2007 v 14:04
Jedna americká socioložka přišla prý na jakýsi odborný kongres ve Vídni s názorem, že když člověk oslaví osmdesátku, měl by uvést do pořádku své věci, uspořádat večeři, rozloučit se s blízkými a zabalit to sám.
No, něco na tom je. Jenom nevím, jak by to mělo vypadat prakticky. Pozvat příbuzenstvo do restaurace? Nebo uvařit jim sama? Myslím, že lepší by bylo to druhé. Je to takové osobnější a taky levnější, což se hodí, když si uvědomíte, jaké výlohy budou s pohřbem. Na druhou stranu závažnost chvíle může být devalvována, když budete chodit jako potencionální nebožtík s mísami a ptát se - knedlíček nebo rýži?
Taky bude třeba vyřešit otázku co vařit a co s nádobím. Musím ho mýt ještě já, nebo by se to dalo nechat už pozůstalým? Míním se totiž trochu opít. Eutanázie má sice pár stinných stránek, ale taky jednu nespornou výhodu. Druhý den vás nebude bolet hlava i kdybyste přebrali.
Podle mého by bylo ale lepší, kdyby o ní kandidát neprováděl sám. Aby se nemusel potýkat s pudem sebezáchovy. Nejlepší by bylo, kdyby věc vzali do rukou odborníci. Jenže kde je vzít? Těžko říct. Přitom lidí na zachraňování je dost. Jedna americká lékařka mi před časem vyprávěla, že v amerických nemocnicích se už dneska vlastně nedá umřít, protože vás vždycky na něco napojí a zase vzkřísí. Ona sama vkládá určitou naději do kolegiality. Rozumím tomu tak, že doufá v něco jako smrt ze známosti čili z protekce. No napadlo by vás, že budete potřebovat protekci i v takové záležitosti?Sehnat ji není přitom vůbec snadné. Nelze ovšem vyloučit, že časem nebude protekce potřeba. Podnikavci přece vždycky nakonec přijdou na to, jak vyhovět poptávce, pokud se objeví. Možná začnou vznikat firmy, které si tyhle věci vezmou na starost. Otázka je, koho budou najímat jako personál. Byla bych rozhodně spíš pro zdravotníky než pro nájemné vrahy. i když na první pohled by se právě jejich specializace nezdála od věci.
Předpokládám, že napřed půjde o malé nenápadné podniky, které se vzájemnou konkurencí a následnou fúzí dopracují k prvotřídním, ale i levným službám.
Trošku potíž bude asi s reklamou. Slogany typu "dva za jednu cenu" není nejvhodnější.. Možná něco ve stylu "Mattoni už není", ale i s tím by se muselo opatrně.
Na obrazovky a na bilboardy se se reklama na umírání moc nehodí. Někteří to ale řeší jinak. Jako ten hrobník, co se pohybuje po hřbitově v tričku s nápisem "když do země, tak ode mně".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama