Čtyřicet klinických studií

28. srpna 2007 v 14:07
S věkem se člověk naučí vážit si zdraví a namísto módních doplňků začne nakupovat doplňky potravinové. Není to levné. Jenom taková dvojnásobná síla pro vaše klouby přijde na pět stovek. A to nemluvím o vitamínech a antioxydantech, bez nichž, jak mi vyhrožují, do roka zcvrknu a přestanu si pamatovat vlastní adresu.
Nejhorší je tichý zabiják cholesterol. Mám ho vyšší než se patří. Proto mne zaujalo, když jsem na jedné "pro bio" pomazánce nalezla výrazný nápis [GARANTUJEME. A hned pod tím: SNÍŽENÍ CHOLESTEROLU NEBO VRÁCENÍ PENĚZ DO 3 TÝDNů!"
Zázrak měly zprostředkovat rostlinné steroly ve výrobku obsažené. S těmi jsem do té doby neučinila nejlepší zkušenost. Už jednou mi v jakémsi kosmetickém přípravku za pět stovek měly zajistit omlazení. Výsledek odpovídal patnácti, nanejvýš sedmnácti korunám. I s DPH.
Jenomže pomazánka se nespokojila se slibem. Výrobce vyzýval, ať si dá spotřebitel dvakrát v rozmezí tří týdnů změřit cholesterol, a v případě, že jeho hodnota neklesne, garantoval vrácení peněz. Kromě toho připojil varování, aby se pomazánky nemazalo příliš. V jednom dni nanejvýš na tři, čtyři krajíčky. Rozumněla jsem tomu tak, že po pátém krajíci by člověku mohl zmizet cholesterol úplně, což mne vyděsilo, ale i přesvědčilo. Mazala jsem podle návodu. Nikoliv tři týdny, ale tři měsíce. To už stála krabička o poznání víc než původně.
Žel, nárůst zaznamenal i můj cholesterol. Mírný, ale přece. Peníze zpět! Chtělo se mi křičet. Jenomže na to jsem nesplnila striktní podmínky pouze třítýdenního odstupu měření. Ve skutečnosti mi šlo ani ne tak o peníze, jako spíš o tak zvanou zpětnou vazbu. Ať mi to někdo vysvětlí! Třeba dělám nějakou chybu. Mažu na špatnou stranu krajíce, nebo používám nevhodný nůž. Napsala jsem výrobci cholesterolového zázraku.
Odpověděl. Oznámil mi, že podle více než čtyřiceti klinických studií rostlinné steroly, o které je jejich výrobek obohacen, snižují hladinu cholesterolu. A naznačili, že pokud ji nesnížily i mně, mám se nad sebou zamyslet: Nepřestala jsem sportovat, nezačala brát antikoncepci nebo se nevhodně stravovat? Ať se propadnu, nic z toho! Ale to už jsem jim radši nenapsala. Zpochybnit čtyřicet klinických studií je závažná věc a velká zodpovědnost. Představuju si, co peněz a práce by to stálo, kdyby ty studie všechny zahodili a začali kvůli mně znovu. To si nemůžu vzít na svědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama