Mrcha testosteron

30. ledna 2007 v 12:39
Mrcha testosteron
Možná se pletu, ale zdá se mi, že zatímco ženy stárnutím často moudří, muži žlučovatí. Ostatně i v pohádkách vystupují spíš moudré a chápající babičky než dědečkové.
Jeden psychiatr mi vysvětlil, že je za tím fertilita neboli plodnost. Ženy ji věkem pozbývají, takže začínají být smířlivější, muži ji úplně neztratí nikdy. Na chápání druhých nemají pomyšlení, protože si musejí pořád bránit teritorium a vyhánět z něj jiné samce.
Někteří se pak vymezují (pro jistotu) nejen proti konkurentům v lásce, ale vůči všem a všemu. Občas se pak stane, že jim v teritoriu nezůstanou ani ty samičky - chudákům osamnělým.
Může za to testosteron. Ne, že bych proti němu něco zásadního měla. Ve skutečnosti mi už dávno učaroval. Přesněji řečeno, vždycky se mi líbili spíš chlapi, co tímto hormonem překypovali než ti, jimž se ho jakoby nedostávalo. Hluboký hlas, široká hruď (nejlépe ochlupená) a razantní výroky přitahují opačné pohlaví spolehlivě.
Potíž je zřejmě jen v kvantitě. Testosteronem příroda nešetří a tak se ho většinou uvolňuje víc než se dá spotřebovat na rozumné účely jako je plození dětí nebo stěhování nábytku. Co s ním potom?
V dávných dobách byla otázka vyřešena lovem. Takový chlap šel lovit a než uhnal kance, přemohl jelena nebo utekl před medvědem, klesl testosteron ke dnu a udělal tak místo pro další příděl. Nepřetékal.
Dneska některým přetéká, což je trochu potíž, protože maso se prodává balené a medvědů ubylo. Zbývá jediná možnost, jak využít hormon mužství, a to je boj s nepřítelem. Jenže nepřátel se taky vždycky nedostává, a tak se projevuje potřeba průběžně je vytvářet.
Nepřítelem může být skoro každý: fanoušek jiného fotbalového klubu nebo jiné politické strany, ten, kdo si postavil auto na místo, kde obyčejně stává to vaše, či podřízený, který vás obešel a jednal rovnou s vaším nadřízeným. Dále ovšem každý muž, který není vaší partnerce vysloveně protivný.
Přitom nemusí jít jen o nepřítele mužského rodu. Nepřítelem může být i tchýně, švagrová a někdy i vlastní potomek, s nímž je třeba dělit se o přízeň a kapacitu ženy - matky.
Vymezování se může dále projevovat celkem neškodným kverulantstvím (zase jste mi dali do bramboračky míň hub než tomu přede mnou), ale i nebezpečným poměřováním kompetence: Píchnu pacientovi Heparin, schválně, jestli doktor, co si myslí, že je chytřejší než já, pozná, nač umřel.
Někteří dokonce střílejí. Například učitele a spolužáky ve škole, hosty v restauraci, nebo jen tak lidi na ulici. Píše se o nich každou chvíli a ať hledám jak hledám, ne a ne najít mezi střelci ženskou.
Vlastně jsou to chudáci. Ne, že by ženské hormony nedovedly člověka taky svést z cesty, ale aby se kvůli nim střílelo anebo dokonce dlouhodobě válčilo...?
Přitom testosteronu ve světě přibývá. Hlavně v Číně, kde chtějí všichni chlapečky a když ultrazvuk ukáže, že je v břiše holčička, tak jdou na interupci.
To může být ještě větší malér než přibývání skleníkových plynů. Akorát že se o tom tolik nemluví, přesněji řečeno, nemluví se o tom vůbec.
Ovšem mělo by. Protože takový skleníkový plyn může sice rozpustit ledovce, způsobit sucha, povodně a možná dokonce obrátit Golfský proud, což by určitě nebyla žádná legrace, ale co do nebezpečnosti se nemůže s testorenom rovnat. Testosteron je větší mrcha.
Řekla bych, že je nejvyšší čas svolat kvůli němu taky nějakou světovou konferenci, stanovit limity emisí a vymyslet způsob sankcionování pro země, které je překročí.
Jen se trošku bojím, aby se s ním nechytračilo jako s těmi skleníkovými plyny. Jak znám politiky, určitě na začátku nadsadí, aby mohli později jakobynevyčerpané emise ještě prodávat. Třeba do té Číny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 banter banter | Web | 30. ledna 2007 v 21:41 | Reagovat

Článek "Jak oslovit ženu" byl moc pěkný. Tento je, alespoň pro mě, slabší. Nikoliv však po jazykové ale po obsahové stránce.

Ano, jsem muž. Uznávám, že ženy byly v historii(částečně i nyní) utlačovány... Nicméně nelíbí se mi ve společnosti všeobecně rozšířené generalizování: ženy neumí řídit vs. chlapy jsou ufňukaný. Znám ženy, co umí perfektně řídit vs. muže co dobře vaří. Co se válčení týče, poohlédněme se na blízký východ, atentátnice jsou i ženy. O ženách střelkyních jsem skutečně také ještě nečetl. Nicméně jsou známy případy, kdy žena pobodala svého muže kvůli malicherným sporům(na druhou stranu někteří muži zase ženy bijí).

Prostě, je to obsáhlé téma. Příliš mě nebaví, jak se v tom všichni šťourají. Navíc se pořád argumentuje pravěkem. Sice to naše chování ovlivňuje, ale ne tak, že bychom ho nedokázali dostatečně ovlivnit.

Smiřme se s tím, že ženy a muži jsou jiní a využívejme toho.

2 Jana Jana | E-mail | 2. února 2007 v 14:51 | Reagovat

Velmi vtipné, trefné, moudré...jako vždy.

3 Ru Paul Ru Paul | 5. února 2007 v 13:27 | Reagovat

Milý bantere, tvůj komentář je naprosto pravdivý, ale poněkud suchopárný až scholastický. Ano, nelze zobecňovat, oba tábory, jak mužský tak ženský, mají v sobě řadu příkladů z opačné strany. Ok, fajn. Ale kdyby si tohle řekli všichni, myslím, že bychom dnes byli ochuzeni o několik regálů skvělých světových děl, od Ezopa přes Wilda až po Davea Barryho. Myslím, že tvoje výzva, abychom využívali rozdílu mezi ženami a muži, je přesně to, co paní Kvačková i další osvícenci s laskavým pohledem na svět dělají: loví v bezedném moři rozdílů mezi muži a ženami a vytahují z něj zlaté rybky skvělých postřehů k našemu pobavení. Myslím, že tu každodení šeď tak daleko lépe přežijem.

4 MARKO MARKO | 14. června 2007 v 11:31 | Reagovat

Nevim jestli má cenu jsem psat ,jestli jsem vubec nekdo chodi ale neco vam napisu. Je mi 17let, jsem dost na svuj věk vyspělí, před asi půl rokem se mi objěvila zvětšená prsní žláza, tak jsem šel na endokrenologii..Asi po 2měsícíh si mě tam zavolali znova ,a řekli mi že se nic neděje ,že mam akorad hodně testosteronu(25), a ten to pravděpodobně vyvolal.

Precetl jsem si clanek a musim rici ze s ni s podivem souhlasim, fakt mi prislo jako kdybych to byl já. Porad musim neco delat abych ze sebe dostal energii, jak mile si treba nezacvicim a nebo nezabeham, tak se po par dnech proste citim hrozne přebytej..takovej divnej pocit, ze fakt premyslite koho byste prastili. jinak taky treba kdyz nekam jdu se svoji slecnou, tak nedelam nic jinyho nez ze koukam po okoli. Jak si zde uz napsala, proste mám svy uricity teritorium a to si hlídam. Nemam rad kdyz nekde v baru , je v mí blizkosit nejakej zmrd.Vetsinou jsem taky dost nervní a fur bych se hadal.Ale nadruhou stranu jsem uvnitr hrozne hodnej clovek..

Doufam ze mi tu nekdo odepise :))

5 Pcman Pcman | Web | 26. října 2008 v 11:55 | Reagovat

Tak toto je bezva článek. Právě chystám na blog něco v podobném stylu, na téma Testosteron je "sviňa". S tímto názorem naprosto souhlasím a tak dám do článku i odkaz na tuhle stránku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama