Jak oslovit ženu

8. ledna 2007 v 14:22 | Radka Kvačková
Jak oslovit ženu
Čeština je bohatý a barvitý jazyk. Jedno ale nezvládá: oslovení. Přesněji řečeno, oslovení žen. Došlo mi to už v dětském věku, když jsem se zúčastnila vyhlídkového letu nad českými hrady a zámky, pořádaného, tuším, Sběrnými surovinami pro nejlepší sběrače starého papíru. Bylo to velmi vzrušující dostat se tehdy do vzduchu. Fascinující byla i elegantní, laskavá a dobrým parfémem provoněná letuška, která chodila mezi sedadly na vysokých podpadcích a ladnými pohyby rukou upozorňovala na Karlštejn, Křivoklát a Hlubokou pod námi.
Pilot ale zřejmě tak laskavý nebyl. Nejspíš neměl rád snaživé sběrače, kteří kazili normu ostatním, protože letadlo se houpalo jako jako bárka na rozbouřeném moři. My děti bledly a bledly a bylo zřejmé, že namísto informace o hradu, který právě přelétáváme, bychom potřebovaly spíš informaci o tom, jak je letadlo vybavené pro případ silné nevolnosti.
Pamatuju si, že jsem se chtěla té letušky zeptat, ale nevěděla jsem jak ji oslovit. "Slečna" nepadala v úvahu, protože na gestikulující ruce s rudými nehty se blyštěl tlustý snubní prsten, "soudružka" se mi zdála vzhledem k těm červeným nehtům a vysokým podpadkům zcela nevhodná a nic jiného mne ne a ne napadnout.
Nakonec to prolomil kluk sedící na sedadle přede mnou. Poté, co vydal dávivý zvuk, přivolal vonnou letušku naléhavým a téměř plačtivým: pani, já jsem se poblil.
Vybavuju si, jak se mi to zdálo nepatřičné. Ne kvůli tomu slovesu. Neseděl mi způsob oslovení. Jistě k tomu přispělo krátké, a přesto protažené, do široka otevřené telecí í, co zní spíš jako e - paněěě!
Problém je, že to tak vyslovují skoro všichni. Jakoby chyba byla ve slově samotném. Bez doplňku nezní a působí bezradně. Možná to bude pravý důvod, proč se v našich krajích ujaly milostpaní a mladépaní a paninky.
Každý si prostě pomáhá jak umí. Madam je přijatelné, dámo příšerné. Občas si představuju, co udělám, až ještě trochu sejdu, dobelhám se k doktorovi, a on se mně zeptá: tak co vás trápí, babi?
Myslím, že nejlepší bude, když odpovím něco jako: Klouby, panáčku. A když se mu to nebude líbit, navrhnu mu holoubka: To mazání už nezabírá, holoubku.
Mojí mamince řekla "babi", nemocniční sestra až na smrtelné posteli. Maminka v té době prakticky už nekomunikovala. Po tomhle oslovení ale jakoby zázrakem promluvila. "Jmenuji se Horelová, sestřičko," opravila ošetřovatelku se směsí dotčení a prosby. Pravděpodobně to byla její poslední slova.
Přitom ta sestra to nemyslela zle. Nevěděla, že maminka umí latinsky, šila u Svátkový a oslovení "babi", považuje za ztrátu identity. Potřebovala s ní navázat kontakt, jména si při tom množství pacientů nepamatovala, a na jiné řešení nepřišla.
Konečně, v pohádkách a knížkách Boženy Němcové se oslovení "babičko" považuje za vlídné. Patří ovšem výhradně prosté ženě. Kněžně Zaháňské by tak největší česká spisovatelka neřekla ani kdyby bylo urozené paní pětadevadesát.
Domyšleno platí, že co není vhodné pro kněžnu, není vhodné pro nikoho. Tím spíš, když se nemůže bránit.
Myslím, že je na čase, aby se v Ústavu pro jazyk český nad problémem zamysleli. Když se mohou psát celé diplomové a dizertační práce například o středníku nebo o spojce "i", proč by se nedalo podrobit vědeckému zkoumání oslovení "paní"? Ať někdo vysvětlí, proč obstojí tak nanejvýš na jevišti, ale v běžném životě selhává. A dalo by se s tím něco dělat?
V tomhle ohledu moc optimistická nejsem. Ačkoliv, když tak slyším, jak kreativně se k jazyku staví mladá generace, ztracené to není. Možná by stačilo zadat v jednom z těch celostátních testů, které mají měřit nejen vědomosti, ale i tvořivost mládeže, měla zadat úloha: Sedíte v restauraci a chcete přivolat čtyřicetiletou servírku. Jaké oslovení použijete?
Oni už na něco přijdou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 banter banter | Web | 8. ledna 2007 v 19:02 | Reagovat

Oslovení mladá paní mi přijde hrozné. Dává se tím ženě na srozuměnou, že vypadá staře. Ale má jí to zároveň polichotit, že jí není tolik.

Nedávno jsem slyšel příšerné oslovení. Jakýsi nádeník jednoho mobilního operátora se zastavil dívku oslovením: "Mladá slečno!" Posuďte sami, netahá to za uši? Co to mělo znamenat?

2 Ivana Ivana | 11. ledna 2007 v 7:46 | Reagovat

Když je žena mladá, jde oslovit "mladá paní", ale co se ženou od cca 45 let? Znáte-li příjmení nebo povolání, proč nespojit ono "paní" právě s ním, ale co v autobusu, pouštíte-li ji sednout? Zůstane právě to "paněěěě". A obávám se, že mládež volající na 40 servírku v restauraci by byla schopna volat "hej, obsluhující ženo". A propos, na obsluhu v restauraci se nevolá, přivolává se nenápadným gestem, pokřikovat na téma "hej, číšníče" lze v hospodě nižší cenové skupiny. A když mne oslovila v jakémsi butiku postarší prodavačka výrazem "přejete si, dámo" (jsem třicátnice), obratem jsem jej opustila.

3 beamer beamer | 15. ledna 2007 v 12:55 | Reagovat

Úžasná jazyko-sociologická studie. Se způsoby oslovování, kdy lidé nejen neumí zvolit správný výraz ale ani správně vyskloňovat jméno, se bohužel setkávám i mezi jinak vzdělanými lidmi. Pokud je ovšem zrcadlem naší společnosti TV Nova, kde komentátoři běžně hovoří o starší dámě jako o např. babičce Pokorné, není se asi čemu divit. Zatím to asi vše závisí na vychování v rodině, kde ještě v některých případech přežívá "stará škola". Škoda, že základy společenského chování dnes nejsou standardní součástí výuky na škole nové.

4 absurdian absurdian | E-mail | 26. ledna 2007 v 4:22 | Reagovat

Až na tu zmiňovanou výslovnost (dokonce potvrzenou Ivanou) je to fajn čtení. Bydlím jen 90 km od Prahy směrem jihozápadním a slyšívám jen normální "panÍ".

Zato máme v Plzni jinou specialitu. Paní je zásadně "mladá", i kdyby bojovala o místo v Guinessovce v kategorii věk. Nevím, jak to vnímají ty dříve narozené ženy (zdali opravdu jako "vypadáte dobře"), ale mně to vždycky zní spíš jako krutý výsměch - zvlášť když to říkají prodavačky okolo třicítky ženě očividně mezi šedesáti a sedmdesáti.

5 Helazd Helazd | Web | 2. února 2007 v 8:05 | Reagovat

Kdysi jsem studovala zdravotní školu a měli jsme přísně (pod pohrůžkou dvojky z chování) oslovovat pacienta jinak než příjmením. Oslovení babi nebo dědo byla výslovně zakázána. Všem pacientům nad patnáct let jsme musely vykat. Nedávno jsem též na jednom nemocničním oddělení slyšela setřičku, jak říká: "Tak zítra jdete domů, babi." Ta stará paní se nijak nepohoršila. Ono záleží také na vedení oddělení co dovolí. Pokud tohle slyší lékař, měl by to sestrám zatrhnout.

Osobně mi velice vadí oslovení důchodce. Obzvlášť, jak se s ním zachází v mediích. Např. důchůdce havaroval zledovatělé silnici nebo důvěřivá důchodkyně byla okradena. I důchodce je přece pan X. nebo paní N.

6 holenek holenek | 7. května 2008 v 11:29 | Reagovat

to je fakt, moc toho neni..já někdy používám milostivá, ale to jen ze srandy.. Ale reagujou na to dobře. Přece každá ženská je milostivá ne ?

Sranda je milostslečno. To zní jako slečno milost proboha!!

Ale to s tou dámou mi nepřijde tak hrozný. Blbý je třeba "ahoj dámo", ale třeba "dámy chcete rači do kavárny nebo vinárny" při oslovení víc ženskejch už není tak hrozný.

taky když řekneme ženský miláčku tak to má mužskej rod, když jí řeknem milenko, tak je to  jako funkce..jakože vedle manželky. Asi by to ani nepochopila bez vysvětlení.

No a jaké řešení byste  vymyslela Vy, kdybyste dostala ten test ?

7 sexavwemsrj sexavwemsrj | E-mail | Web | 25. dubna 2009 v 19:25 | Reagovat

wN0uSI  <a href="http://wbfntrafyxrl.com/">wbfntrafyxrl</a>, [url=http://pklmdvkkhhtr.com/]pklmdvkkhhtr[/url], [link=http://ksvpjgfqxsrc.com/]ksvpjgfqxsrc[/link], http://fxjyahygfjpa.com/

8 mpvrdngtlw mpvrdngtlw | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:16 | Reagovat

TJior7  <a href="http://livnkitssrbu.com/">livnkitssrbu</a>, [url=http://ksztxvrasbhd.com/]ksztxvrasbhd[/url], [link=http://cmhyeumulkug.com/]cmhyeumulkug[/link], http://srbdvonmsrbx.com/

9 raybangr raybangr | E-mail | Web | 12. října 2017 v 9:30 | Reagovat

Eκπτώσεις στα γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban π?ληση</a>. Οι χαμηλότερες τιμές που έγιναν ποτέ στα Rayban. Προλάβετε τα καλύτερα σχέδια πριν εξαντληθούν…
Διάλεξε ανάμεσα σε 367 Γυαλιά Ηλίου Ray Ban Γυναικεία το προϊόν που σου ταιριάζει στην καλύτερη τιμή. Μοντέλα 2017. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban ανδρικα</a>
Γυαλιά Ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυναικεια</a>, Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, Ανδρικά Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, προσφορές γυαλιά ηλίου, αγορά γυαλιά ηλίου.
Αγοράστε 1.016 <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι?</a> Γυαλιά ηλίου σε οικονομικές τιμές από το online κατάστημά μας. Γρήγορη και δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα.
Polaroid - Επώνυμα Γυαλιά Ηλίου στις καλύτερες τιμές της αγοράς. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι?</a> Μη χάσετε τις μοναδικές προσφορές μας!
Αγοράστε αυθεντικά γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban greece</a> , στην καλύτερη τιμή και Δωρεάν ... Ηλίου rayban Ανδρικά | Γυαλιά Ηλίου rayban Γυναικεία | Γυαλιά οράσεως rayban
Η καλύτερη τιμή, ευκαιρίες & προσφορές για <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban 2017</a>. Σύγκριση προϊόντων, τιμών & χαρακτηριστικών. Δες αξιολογήσεις ... Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου.
Carrera, D&G, Gucci, <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban Sunglasses</a>, Tommy Hilfiger και πολλά ακόμα επώνυμα γυαλιά στο ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama